Merlin - zkoušky

Vzhledem k tomu, že je Merlinek bez PP, nemůže se pochlubit žádnými výstavními úspěchy. Panička s ním ale chodí pravidelně na cvičák a už jsme (celkem úspěšně) složili první zkoušky:

Složené zkoušky:

ZOP, ZZO, BH, ZPU-1

 

Chronologie

31.5.2008    ZOP (KJ Brno), Velký Borek, rozhodčí Michaela Martinů, známka výborný,  ... výsledky zkoušky zde

1.11.2008    ZZO (NZŘ), Žižice, známka výborný, rozhodčí Skála... výsledky zkoušky zde

 

Musím říct, že se na obou těchto absolvovaných zkouškách Merlinek choval naprosto vzorně a většinu cviků předvedl mnohem lépe než při nácviku. Nicméně u obou zkoušek jsme měli velký problém při povelu "volno", to ode mne nechtěl ani na krok. Naopak na ZOPce při chůzi bez vodítka se mi zase začuchal u něčeho moc zajímavého, takže nám paní rozhodčí taky strhla pár bodíků. 

27.9.2009    BH, Velký Borek, rozhodčí Jaroslav Šmolík, výsledek 91 bodů ze 100 (nevím, jaká je to známka :o)) ... výsledky zkoušky najdete zde

    I při této zkoušce jsem byla s Merlinkem spokojená. Chyby, za které nám pan rozhodčí strhnul body, jsou pro Merlina typické, takže výsledné hodnocení bylo víceméně podle mého očekávání (ačkoliv jsem jako vždy samozřejmě trnula hrůzou, že nás ze zkoušky vyhodí - jsem totiž od přírody pěkný "nervák"). Mezi typické chyby patří Merlinův odstup při chůzi u nohy (takže i při obratech za chůze je pomalejší) a pomalé zalehnutí při odložení za pochodu. Při výcviku čas od času, když se Merlík pokládá pomaleji, aplikuji hned po povelu pohlavek, který Merlina asi tak na měsíc donutí lehat si rychleji. Bohužel jsem tento trik před zkouškou na Merlina nepoužila. O dalších pár bodů jsme přišli při přivolání z odložení, protože se Merlin při běhu ke mě zakoukal na pana rozhodčího, zpomalil a pak si navíc sedl trochu nakřivo. Naopak Merlinkovou silnou stránkou je dlouhodobé odložení - Merlin vydrží ležet na jednom fleku klidně i několik hodin. Tenhle cvik mu opravdu jde :o). Zkoušku ovladatelnosti na veřejnosti a v dopravě zvládnul bez problémů. Se všemi těmi šaškárnami byl totiž obeznámen už jako malé štěndo - chodili jsme s ním do města mezi lidi a vysvětlovali mu, že opravdu nemusí každého očuchávat, uvazovali ho před obchodem, učili jsme ho, že cyklisti nejsou lovná zvěř, auta že vrčej a že ve městě to občas houká, cinká, bouchá a huláká.

Další zkoušky jsou zatím v nedohlednu. Záleží na tom, kdy se naše princátko nechá přesvědčit, že stopování není zas až taková nudná záležitost a kdy se při obranách přestane schovávat za paničku :o) ... ale ne, teď už je to na obranách mnohem mnohem lepší než na začátku. Prošli jsme si obdobím, kdy tuto disciplínu bral jako útok na svoji osobu a jediné, co stálo za kousnutí, byla figurantova holá ruka. Pak přišel malý nátlak při výcviku a teď už Merlinka obrany bavěj. Bohužel má ale silou reakci na prut.

18.10.2009    ZPU-1 (KJ Brno), Velký Borek, rozhodčí Michaela Martinů, známka velmi dobrý ... výsledky zloušky zde

Na zkoušku ZPU-1 jsme skutečně šli připraveni i na versi, že neuspějeme. Součástí této zkoušky je totiž vedle poslušnosti i stopa (alternativně hlídačka), které jsem se hodně obávala a kdybychom neodstopovali, stačilo by pak ztratit pár bodů v dalších částech zkoušky a neprospěli bychom vůbec. Počítali jsme, že se zkoušky budou konat až v listopadu, takže jsme přípravu na stopy posledních čtrnáct dnů náležitě flákali.

O aktuálním termínu zkoušek jsme se dozvěděli ve středu večer, takže panička zpanikařila a ve čtvrtek (i přes neustávající déšť se sněhem a silný vítr) vyrazila s Merlinem v podvečer na stopy – jak jinak, než na večeři. Tímto způsobem jsme trénovali stopy na začátku podzimu: když si Merlík večeři nevystopoval, tak ji jednoduše nedostal. Stačili dva dny hladovky a Merlinek začal stopovat :o). Nejednalo se o žádné týrání, ten chuligán totiž moc dobře ví, co po něm na stopě chci a čich má taky velice dobrý. Jen se mu nechtělo a tento způsob vydírání bylo to jediné, co na něj zabralo. Ve čtvrtek to ale byla katastrofa. Merlin totiž objevil, že pole, kam jsme vyrazili na stopy (a v neděli i dělali stopovací část zkoušky), je celé podryté od hlodavců. Strkal čumák do každé díry, kterou potkal, a začal v ní hrabat. No, byla jsem zoufalá. Večeři si samozřejmě nezasloužil. V pátek jsme vyrazili znovu a Merlin motivován hladem jakž takž stopoval (ačkoliv jsem ho musela hlasem, ale občas i vodítkem trochu usměrňovat) a baštu nakonec dostal. V sobotu jsme to radši vůbec nezkoušeli (panička stejně nebyla doma), jen páníček s ním na krátkých stopách trénoval zalehnutí předmětu. Jako předmět na stopě používáme ustřiženou ponožku, při nácviku naplněnou sušeným, příšerně smradlavým vemínkem.

V neděli jsme vyrazili na zkoušky. Ani jsem nebyla moc nervózní, protože jsem si říkala, že máme vlastně jen dvě možnosti: Merlin buď odstopuje nebo ne. Jeho ochota dělat věci, které ho nebaví, se totiž silně odvíjí od jeho nálady. Mohlo se stát, že bude sabotovat, ale stejně tak mě mohl mile překvapit. A tak se i stalo. Odčuchali jsme na 15 bodů z 20. Při příchodu na připravenou stopu ve mně svitla kapka naděje, protože Merlin celou cestu od auta až k paní rozhodčí běžel s nosem u země a sledoval moji vlastní stopu. Na nášlapu se ale rozešel a asi po pěti metrech se zarazil a začal se divit, že paničku nemá hned za zadkem a chtěl na mě čekat. Já vůl jsem s ním totiž nikdy netrénovala na celou délku stopovací šňůry. Nakonec se ale nechal přesvědčit, že má jít dál. Šel pomalu, ale přesně. První předmět zalehl, ulevilo se mi. Na lomu zahnul úplně přesně a to mi spadl kámen ze srdce (takhle čistě udělal při nácviku lom jen jednou a to po dvou dnech hladovění), protože jsem věřila tomu, že druhý kus fusekle na konci stopy už zalehne bez problémů. Začínám mít pocit, že Merlin je schopný vycítit, kdy mi skutečně o něco jde, protože při zkouškách se vždycky chová lépe než při nácviku – alespoň doposud si nedovolil udělat při zkoušce nějakou kulišárnu, které tak rád občas provádí.

Po té, co jsme absolvovali stopy, jsem získala na možnost úspěchu na těchto zkouškách mnohem optimističtější pohled. Při poslušnosti jsme bohužel ztratili 6 bodů hned při přivolání, protože se Merlin ode mne nechtěl vůbec vzdálit. Opravdu nevím, jak to Merlina naučit. Další dva body ztratil při povelu štěkej díky svému dlouhému startování a dlouhým intervalům mezi jednotlivými „blafy“. Ostatní cviky jsme v této části měli za plný počet bodů. Při ovladatelnosti ve skupině jsme ztratili celkem 3 body. To si ale kladu za vinu sama sobě – myslím si, že jsem Merlinovi nedávala dostatečně zřetelné povely.            

Takže výsledný počet bodů 134 ze 150 a známka velmi dobrý. S výsledkem jsme spokojen, Merlinek je pašák.