O Merlinovi

Datum narození: 4.6.2007

plemeno: hovawart (bez PP)

Zbarvení: černý se znaky (jak patrno z obrázku :o))

Matka: Phoebe (HW bez PP)

Otec: Narsy Královské Zátiší (Freica v.d. Koboldshütte x Chiron z Páralovy zahrady)

Výška: 62 cm

Hmotnost: 29 kg (Merlin není zrovna velký jedlík ... když Merlinek poprvé vylezl celý promáčený z rybníka, byli jsme šokovaní, jak subtilní je to naše zvířátko - podstatnou část objemu tedy asi tvoří srst.)

Zkoušky:     

     ZOP (KJ Brno, 31.5.2008, Velký Borek, známka - výborná)

    ZZO (NZŘ, 1.11.2008, Žižice, známka - výborná) 

    BH (SchH/VPG, 27.9.2009, Velký Borek, 91b/100b)

    ZPU-1 (KJ Brno, 18.10.2009, Velký Borek, známka - velmi dobrý)

                    Více informací týkajících se zkoušek najdete ve složce Úspěchy

Merlinovi sourozenci: 2 psi, 3 feny; černí se znaky - Brix, Kira, Brita; plaví - Ben, Berynka

V tomto případě můžeme z barev štěňat ve vrhu vydedukovat genetické vlohy obou rodičů pro zbarvení srsti: oba rodiče jsou s největší pravděpodobností atat Ee :o))). Vypadá to jako šifra? Více o genetice zbarvení hovíků se dozvíte v tomto článku.

Merlinova povaha: Merlinek je velmi citlivý, šikovný, chytrý a učenlivý pejsek, ale na druhou stranu také rozmazlené napudrované  princátko (hlavně vinou paničky). Každopádně je to ale naše zlatíčko a nevyměnili bychom ho za žádného jiného psa na světe!!! Lidé často podceňují inteligenci psů a toho (v kombinaci s paniččinou oblomností) Merlinek velice často zneužívá ve svůj prospěch - učí nás různým kouskům, asi tak jako lidé učí nejrůznějším povelům své hafany. Tak už jsme se například naučili, že když Merlin vyšplhá předníma tlapkama na přenosné schůdky u špajzu, dal by si něco dobrého na zub. Když zazvoní na zvoneček pověšený u dveří, honem rychle mu běžíme otevřít (před tím, než si zvykl na zvoneček,  škrábal  na dveře a to takovým způsobem, že jsme zatím neměli odvahu pořídit nové). V případě, že už se chystáme na procházku, zuřivé zvonění na zvonek znamená "Tak dělej, kdo má na tebe pořád čekat!!!" Štěkání na misku znamená, že mu okamžitě musíme poskytnout něco k pití atd. Život  naší smečky se utváří přesně podle scénáře "psího desatera", které začíná scénou "pes na dvorku" a končí scénou "Tahle postel je snad moje ne? Tak mi tu laskavě uvolni místo." 

Merlinovy zájmy: 

  • hrabání ... této vášni propadl Merlinek už jako malé štěňátko. Dodnes téměř každý den, když se vrátíme domů, se Merlinek pochlubí  nějakým novým projektem ... :o). Proto mu občas mu říkáme hrabáč kapský. Merlin je vůbec vášnivý "zahradník": např. po té, co strávím několik hodin na zahradě sázením cibulek, často zjistím,  že všechny cibule jsou zase venku a roztahané po zahradě. Kopeme-li na zahradě jámy pro sázení keřů, nebo výkop pro položení kabelu atp., Merlinek hned také začne realizovat nějaký svůj velkolepý projekt a hned tak ho to nepustí. Naše zahrada (naštěstí dostatečně velká :o) je pak plná děr. Často také stačí začít kopat jámu - Merlin se hned připojí a pak se už můžu jen opřít o rýč - během chvilky Merlin vyhrabe díru patřičné velikosti. Problém je však Melinovi vysvětlit, že díra nemusí být hluboká příliš. A vůbec je pro něj nesmírně zajímavé všechno, co děláme my, všechno, co vezmu do ruky, nebo na co se zrovna jen dívám.
  • bublání do vody, brouzdání se v ní a vytahování všeho možného, co mu zrovna ve vodě přijde zajímavé (nejlépe čerstvě zasázené rostlinky v našem rybníčku).  Vodu má rád, často se v ní rád a s radostí rochňá, ale i když plave jako vydra, plavat se odváží jen když je ve vodě páníček nebo panička. Vidím v tom typickou havawartí opatrnost.
  • prohánění zvěře po lesích - tento Merlinkův koníček nám skutečně dělá vrásky, protože ta přemnožená lesní havěť si klidně troufne v denních hodinách pást se uprostřed vesnice či dokonce na čerstvě zasázených keřích a rostlinkách v naší zahrádce.  ... Na druhou stranu tu máme část lidské populace, která má zvěř udržovat pod kontrolou -  nečiní tak zcela zodpovědně, ale když se "něco mihne kolem" rádi po tom vystřelí. Majitel honidby v naší oblasti není psům zrovna nakloněn, spíše naopak ....  v zimně jsme našli poblíž posedu asi půl kilometru od našeho doupěte zastřelenou borderku :o(. Museli jsme se proto uchýlit k jistým opatřením. Teď už Merlinek zvěř nehoní. Ať si kdo myslí cokoliv, citlivé používání elektrického obojku dokáže zázraky a používáte-li ho zodpovědně, rozhodně tím psa nezradíte. Opakuji ale, že je obojek nutné používat rozvážně, ne ve situacích, kdy s vámi lomcuje vztek!!! Myslím, že nám se to celkem povedlo - Merlin krásně poslouchá, ale přitom je veselý a skotačivý. Apropo, pro "ochránce" zvířat zde uvádím, že jsem obojek vyzkoušela i na sobě - není to nic krutého: level1 téměř nezaregistrujete, level5 mírně brní, level10 je vynikající na elektroléčbu ztuhlých zádových svalů :o). Vřele doporučujeme přečíst si článek zveřejněný na stránkách Jiřího Ščučky. Myslím si, že je opravdu výstižný a ve všech bodech s ním souhlasím. 
  • fenečky ... no, tak to asi nemusíme komentovat. Merlin je prostě Don Juan a myslí si, že musí získat srdce každé. No, naštěstí je gantelman. Vzhledem k tomu, že je ale bez PP a má celkem závažný stupeň DKK, se asi žádných vlastních štěňátek nedočká ...tedy pokud něco nespáchá  za našimi zády.
  • rozbalování dárečků  ... těch, které Merlinek dostal k rozbalování , aby se nenudil, i těch, které byly určeny jako dáreček někomu jinému ;o). Občas se stane, že o vánocích tu a tam nějaký dárak zpodstromečku zmizí a najde se až po několika dnech rozbalený kdesi v koutě místností, obvykle poblíž Merlinova pelíšku.  

Co nemá rád: Jedna z věcí, které Merlinek opravdu nemá rád, je naše nepřítomnost. Jako další bych uvedla - většinu psích granulí - z alespoň 10 typů velmi kvalitních granulí je ochoten žrát jen dva. Nicméně ve většině případů by zrovna preferoval právě ty, které doma zrovna nejsou. Navíc má problémy s trávením, takže některé výrobce jsme museli zavrhnout. Lechtání - Merlinek je hrozně lechtivý a nemá rád, když se mu něco zavěsí do kožíšku natož  když ho trochu polechtám, abych ho poškádlila. Na zkoušce BH jsme díky tomu dokonce ztratili pár bodů. Merlinovi se totiž po zastavení v sedě přilepil na zadek chomáč trávy a jeho odstranění bylo mnohem důležitější než spořádaná chůze u nohy.

Merlinova barva je zelená. Jako štěně byl odlišen zelenou mašličkou a tomu jsme přizpůsobili veškeré jeho vybavení - vodítka, obojky (krom řetízkových samozřejmě), postroje, pelíšek apod.